środa, 16 grudnia 2009

Chcesz mieć królika?

 A więc żeby nie było, że kogoś zaniedbuję notka zgodnie z tematyką bloga. Napisana przeze mnie.

A więc chcesz mieć królika, tak? Zdajesz sobie sprawę, że będziesz zmuszony skrócić swój czas nic nie robienia w poświęceniu dla królika? Że nie będziesz mógł pójść na urodziny najlepszego przyjaciela, ponieważ twój króliczek dziwnie się zachowuje lub już jest chory? Że będziesz musiał wydać swoje całe kieszonkowe, które zbierałeś przez dwa lata w jednej chwili bo tyle kosztują leki lub zabieg? Że nie będziesz mógł sobie poświęcić tyle czasu ile chciałbyś bo kuweta została "zabobkowana"?
Jeśli przetrawiłeś wszystkie możliwości i pogodziłeś się z swoim losem z uśmiechem na twarzy myślę, że jesteś gotowy na królika (nie podałam wszystkich warunków posiadania królika, był to tylko taki "wstęp". Musisz poczytać o wiele więcej stronek aby wiedzieć co cię czeka)- przynajmniej wstępnie. Już sama wyprawka kosztuje nie mało. Klatka ok. 200 zł (oczywiście, że można kupić mniejszą ale  nie nadają się one dla królików). Zamiast klatki możesz kupić zagródkę jednak ona też kosztuje mniej więcej tyle co klatka. Później transporterek (nie będziesz w końcu trzymał królika w drodze do domu pod pazuchą, nie?)., miseczki, granulat, żwirek, sianko i wiele, wiele więcej przedmiotów.
Chcąc mieć królika po prostu musisz lubić przebywać na podłodze. Jest to jego poziom gdzie czuje się bezpiecznie. Nie możesz też się brzydzić sprzątania kupek i siuśków jak i zarówno ich mieszanek. Pocieszę cię, że królicze kupki nie należą do najobrzydliwszych. Wolę sprzątnąć królicze odchody niż psią kupę z dywanu xD.
Musisz się też przygotować na codzienne sprzątanie klatki. Zwłaszcza kuwety. Oczywiście możesz rzadziej ale jest niebezpieczeństwo, że urwie ci nos lub rodzinka wyrzuci z domu. Jeśli będziesz to robić systematycznie to później przyjmiesz to jako rutynę. Będziesz sprzątać króliczą klatkę "mechanicznie".
Koniecznie musisz też zastanowić gdzie ma stać królicza klatka. Z uwagi na swoją wielkość nie postawisz jej w szczelinie pomiędzy szafą a biurkiem itp. (chyba, że masz wielką dziurę pomiędzy meblami). Jeśli będzie stała blisko kaloryfera będziesz zmuszony często sprzątać, bo brzydki zapach rozniesie się po całym domu. Ważnym elementem do przemyślenia są też pomieszczenia gdzie królik będzie biegał. Kable muszą być tam pozabezpieczane, szczeliny pomiędzy meblami też.
Wspomnę jeszcze w tej notce, że twój przyszyły domownik może ci zniszczyć skórzaną kanapę, obsikać perski dywan i zniszczyć tapety na ścianach. Więc pamiętaj, dobrze się zastanów zanim kupisz królika. Nie wychowuj dzieci kosztem zwierząt.

1 komentarz:

justyna pisze...

wiele akcesoriów dla zwierząt, w tym również dla królika znajdziesz w nowym sklepie zoologicznym www.maxizoo.pl - polecam :)